Poradíme vám, jak vybrat bránu

4. 1. 2016

Vjezdová brána se může stát ozdobou domu a zároveň perfektně funkčním prvkem. Nesmí dům nijak potlačovat a musí navazovat na materiál i barvu. Zvolit si budete muset i způsob otevírání a funkční prvky. Jak vybrat bránu, vám rádi poradíme.

Nejdříve vyberte typ brány

Většina starších bran, které jistě všichni známe, jsou otočné křídlové. Tento druh bran vyžaduje pro otevření dostatečné místo, a tak, pokud křídlovou bránu zvažujete, je třeba prostor propočítat. K otevření potřebujete minimálně tolik místa, jako je šířka křídla. Pokud máte na zahradě (před i za branou) málo místa, zvolte posuvnou vjezdovou bránu. Ta vyžaduje prostor na bočních stranách pojezdu. Vybírat můžete mezi kolejnicovou posuvnou bránou a samonosnou posuvnou bránou. 

Kolejnicová posuvná brána se otevírá posunováním podél plotu na vnitřní straně pozemku. Její nevýhodou je to, že kolečko vyžaduje spodní vodicí kolejnici a v případě zachycení nečistot brána může přestat jezdit. Samonosné posuvné brány mají tichý a hladký chod. Jejich rám je usazen v pojezdové kleci a kotvení se provádí do betonového základu. Tento typ bran vede také podél plotu, jako je tomu u kolejnicových posuvných bran. Nevyžadují podpůrná kolečka, vodicí profil ani rovný terén, protože jsou vedené nad zemí nosníkem.

Rady a tipy při výběru vjezdové brány

  • Myslete na design – brána by měla ladit k celkovému charakteru vašeho domu.
  • Bránu je vhodné osadit elektrickými pohony a standardními bezpečnostními prvky (fotobuňka, světelná závora, vypínací automatika, maják …)
  • Zvolit můžete z několika materiálů, jako je dřevo, plast, nebo kov. Ten vám vydrží nejdéle a je nejpevnější. Povrchová úprava kovu je totiž odolná vůči vnějším vlivům. Vhodné jsou i kombinace.
  • Pro váš pozemek vám rádi bránu či branku navrhneme na míru.

Doporučíme vám, jaká brána je vhodná pro váš pozemek a vytvoříme vám 3D návrh.  Napište nám, rádi vám vytvoříme nabídku.

Výběr pohonu

Dnes už se nám nechce vystupovat z auta a jít otevírat bránu ručně. A proč bychom si také nemohli otevírání usnadnit? K tomu slouží vhodný pohon, který vám usnadní používání. Při výběru vhodného pohonu již musíte znát typ brány, její rozměry a hostnost. Pokud vybíráte pohon na posuvnou bránu, musíte také znát sklon pozemku. V případě umístění brány do kopce zvolte silnější motor

Pro křídlové brány je také potřeba silnější pohon, a to v případě, že je křídlo delší nebo například umístěné na větrném prostranství. Pohony v sobě již většinou mají zařízení pro mechanické odblokování, které se vám bude hodit v případě, že vypadne elektrický proud. Součástí mohou být fotobuňky, dálkové ovládání nebo klíčové spínače.